Η κλήρωση των ελληνικών ομάδων στο Basketball Champions League

Η κλήρωση των ελληνικών ομάδων στο Basketball Champions League

Πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη στα γραφεία της FIBA στη Γενεύη η κλήρωση του Basketball Champions League.
Το έργο των ελληνικών ομάδων τη νέα σεζόν αναμένεται δύσκολο, καθώς και οι τρεις ελληνικοί σύλλογοι θα έχουν δύσκολες αποστολές.
Οι Μπάμπεργκ (Γερμανία), Νίμπουρκ (Τσεχία), Ντιζόν (Γαλλία), Χάποελ Ιερουσαλήμ (Ισραήλ), Φουενλαμπράδα (Ισπανία), Εσκισεχίρ (Τουρκία) και ο νικητής 22 θα είναι οι αντίπαλοι της κατόχου του τροπαίου ΑΕΚ, όπως προέκυψε από την κλήρωση που έγινε σήμερα (11/7).
Από εκεί και πέρα, ο ΠΑΟΚ στον Β` όμιλο θα αντιμετωπίσει τις Βενέτσια (Ιταλία), Τενερίφη (Ισπανία), Οπάβα (Τσεχία), Χάποελ Χολόν (Ισραήλ), Βόνη (Γερμανία), τον νικητή 20 και τον νικητή 19 από τα προκριματικά.
Ακόμη, ο Προμηθέας Πατρών θα έχει αντιπάλους στον Δ` Όμιλο τις Νεπτούνας Κλαϊπέντα (Λιθουανία), Μπεσίκτας (Τουρκία), Στρασμπούρ (Γαλλία), Βίρτους Μπολόνια (Ιταλία), Ολίμπια Λουμπλιάνα (Σλοβενία), Οστάνδη (Βέλγιο) και τον νικητή 24 από τα προκριματικά.

Όσο για τον Άρη, κληρώθηκε να αντιμετωπίσει την Ντιναμό Τιφλίδας στον α` προκριματικό γύρο.
Ο πρώτος αγώνας θα γίνει στην πρωτεύουσα της Γεωργίας στις 20 Σεπτεμβρίου και ο επαναληπτικός στο «Nick Galis Hall» στις 22 του ίδιου μήνα.
Σε περίπτωση πρόκρισης, ο Άρης θα αναμετρηθεί στον β` προκριματικό γύρο με τον νικητή της αναμέτρησης Πόρτο (Πορτογαλία)-Νίζνι Νόβγκοροντ (Ρωσία), έχοντας μάλιστα το πλεονέκτημα έδρας.
Εφόσον καταφέρει να πάρει την πρόκριση και από τον β` προκριματικό γύρο, τότε θα αντιμετωπίσει την τσεχική Παρτούμπιτσε (πρώτο ματς στη Θεσσαλονίκη), η οποία κατέλαβε την 3η θέση στο περυσινό πρωτάθλημα της χώρας της.
Εάν ο Άρης καταφέρει να περάσει στη φάση των ομίλων, τότε θα ενσωματωθεί στον Α` με αντιπάλους τις Λούντβιγκσμπουργκ (Γερμανία), Μπάνβιτ (Τουρκία), Αβελίνο (Ιταλία), Βέντσπιλς (Λετονία), Άνβιλ (Πολωνία), Λε Μαν (Γαλλία) και τον νικητή 21 από τα προκριματικά.

Α’ Όμιλος
Λούντβιγκσμπουργκ (Γερμανία)
Μπάνβιτ (Τουρκία)
Αβελίνο (Ιταλία)
Βέντσπιλς (Λετονία)
Λε Μαν (Γαλλία)
Άνβιλ (Πολωνία)
Δύο ομάδες από τα προκριματικά

Β’ Όμιλος

Βενέτσια (Ιταλία)
ΠΑΟΚ (Ελλάδα)
Τενερίφη (Ισπανία)
Όπαβα (Τσεχία)
Χάποελ Χολόν (Ισραήλ)
Βόννη (Γερμανία)
Μία εκ των Πρίστινα (Κόσοβο), Γκρόνινγκεν (Ολλανδία), Φρίμπουργκ (Ελβετία), Άβτοντορ (Ρωσία) και Σακάρια Μπουγιουκσεχίρ (Τουρκία)
Μια εκ των Σιαουλιάι (Λιθουανία), Λουκόιλ (Βουλγαρία), Κάρχου (Φινλανδία), Οραντέα (Ρουμανία), Ναντέρ (Γαλλία).

Γ’ Όμιλος
Μπάμπεργκ (Γερμανία)
Νίμπουρκ (Τσεχία)
ΑΕΚ (Ελλάδα)
Ντιζόν (Γαλλία)
Χάποελ Ιερουσαλήμ (Ισραήλ)
Φουενλαμπράδα (Ισπανία)
Εσκίσεχιρ (Τουρκία)
Μία εκ των Καντού (Ιταλία), Ζόλνοκι (Ουγγαρία), ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος), Αντβέρπ (Βέλγιο), Λιετκαμπέλις (Λιθουανία).

Δ’ Όμιλος
Νεπτούνας (Λιθουανία)
Μπεσίκτας (Τουρκία)
Στρασμπούρ (Γαλλία)
Βίρτους Μπολόνια (Ιταλία)
Ολίμπια Λιουμπλιάνα (Σλοβενία)
Οστάνδη (Βέλγιο)
Προμηθέας Πάτρας (Ελλάδα)
Μια εκ των Τόρουν (Πολωνία), Τσμόκι Μινσκ (Λευκορωσία), Νόρκεπινγκ (Σουηδία), Εστουντιάντες (Ισπανία), Μπαϊρόιτ (Γερμανία).


Πηγή
Ρεπορτάζ: zougla.gr